Iz Društva za varstvo okolja Bled so sporočili, da je javno komunalno podjetje Jeko z Jesenic v Savo Dolinko od lanskega poletja iz čistilne naprave na Slovenskem Javorniku večkrat izpustilo odpadne vode temne barve in z vonjem po detergentih. »O izpustu je lansko poletje član našega društva obvestil vodjo čistilne naprave. Kljub zagotovilom vodje čistilne naprave, da bodo težave nemudoma odpravljene, so z izpusti očitno nadaljevali tudi v tem letu,« je zapisal predsednik društva Miha Žvan.

Občani fotografirali izpuste

V društvu so prejeli obvestila občanov, da se je iztekanje dogajalo tudi letošnjo pomlad. »Prebivalci so opazovali izpuste večkrat tedensko skozi celotno obdobje do tega tedna, umazano vodo so večkrat tudi fotografirali in zaznali močne vonjave čistilnih sredstev,« so poudarili v društvu. Temno rjav madež, ki se je pred dnevi pojavil pred akumulacijskim jezerom Moste, pa se začne ravno v bližini mesta izlitja.

Kot smo v Dnevniku poročali v torek, so z Jesenic v ponedeljek sporočili, da je analiza vzorca vode, vzetega v nedeljo, pokazala, da so se v Savi namnožile planktonske dinofitske alge. Društvo je za mnenje vprašalo strokovnjake na katedri za ekologijo in varstvo okolja na oddelku za biologijo biotehniške fakultete, kjer so jih seznanili, da pojav razrasti omenjenih alg v rečni akumulaciji ni naraven in da je lahko posledica prisotnosti večjih količin hranil, ki se v okolje ne sprostijo po naravni poti. »Izlivanje blatne vode iz čistilne naprave so komentirali, da gre lahko za izlivanje suspenzije aktivnega blata, penjenje na slikah pa bi lahko bilo posledica ostanka fosfatov, ki zagotovo pospešujejo rast alg v akumulaciji,« so sporočili iz Društva za varstvo okolja Bled.

Obvestili policijo in inšpektorat

O pojavu so poleg regijskega centra za obveščanje obvestili tudi policijo in inšpektorat za naravne vire in prostor. Kot so poudarili, so bili nad odzivom inšpektorata pretreseni, saj naj bi po informacijah, ki so jih prejeli, inšpektorica poklicala upravljalca čistilne naprave, da preveri, ali naprava deluje brezhibno, in se po telefonskem pogovoru odločila, da inšpekcijski postopek ni potreben. V društvu menijo, da je inšpektorica s tem ogrozila zavarovanje dokazov, zato bodo vodstvu inšpektorata podali predlog za strokovni nadzor nad delom inšpektorice.

Podobno zgodbo smo izvedeli tudi od nekdanje laborantke v čistilni napravi, ki nam je povedala o neustreznih vzorčenjih in analizi. Ko je sama pred leti na to opozarjala vodstvo, je prejela opomin pred odpovedjo delovnega razmerja in kasneje tudi odpoved. Kot nam je pojasnila, je dogajanje prijavila policiji, potekala je kriminalistična preiskava, a iz vsega skupaj ni bilo nič.

Obtožbe zanikajo

V podjetju Jeko medtem zagotavljajo, da dejavnosti na čistilni napravi ne prispevajo k slabšanju okoljskih razmer. »Centralna čistilna naprava Jesenice obratuje v okviru zakonsko določenih parametrov in v skladu z veljavnimi predpisi, kar potrjujejo poročila o obratovalnem monitoringu odpadnih vod, izvedenem s strani Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) Kranj. Iz letnega poročila obratovalnega monitoringa za leto 2023 ni razvidnih prekoračitev mejnih vrednosti in ravno tako ni bilo zabeleženih izrednih dogodkov. Nadaljevanje te prakse je bilo potrjeno tudi v tekočem letu, brez kakršnih koli prekoračitev mejnih vrednosti,« so sporočili.

Škoda na naravni vrednoti

V Zavodu za varstvo narave so nam potrdili, da primer poznajo in da je bila na naravni vrednoti storjena škoda. Da pa zavod nima pristojnosti ukrepanja, saj gre za zadevo, kjer mora ukrepati inšpekcija.

Kraj so si ogledali tudi člani mednarodnega okoljskega centra Alpe Adria Green (AAG), ki se strinjajo, da je madež na Savi povzročilo cvetenje alg, a so hkrati opozorili na tri vzroke, ki jih je »občina Jesenice pozabila napisati«. Med njimi so v sporočilu za javnost navedli neurejeno kanalizacijo na Blejski Dobravi in Kočni, ki sta speljani neposredno v jez hidroelektrarne Moste, spiranje organskih gnojil s kmetijskih zemljišč v potok Javornik in premajhno zmogljivost čistilne naprave za jeseniški del kanalizacije.

Po njihovem mnenju bi bilo treba za varovanje zdravja ljudi in narave na tem območju urediti kanalizaciji z desnega brega ter posodobiti čistilno napravo, s čimer bi bistveno zmanjšali vnos hranil v ta z ribami bogat vodni habitat.